USGenWeb Cherokee County Iowa IAGenWeb

Cherokee County Schools
Grand Meadow
1920 - 1929

AlumniTeachers, Custodians & School Board Members
ALUMNI

1920
*Marvin Dawson (Martha Schroeder)
*Ila Kirkpatrick (*Merlin Handly)
Lura Kirkpatrick (H.M. Schaffer)
1921
*Kenneth Funkhauser (Hazel Lowry)
*Fern Walker
*Esto Carver
1922
Weir Keck
*Edwina Flisher (Jack Beazley)
Opal Pixler (Delbert McQueen)
Glenn Klingensmith (Vera Robertson)
1923
Leo Woods (Helen Elser)
**Everett Carver (Mildred Paulin)
 
 
1924
**Marjorie Preston (Dale Powell)
Leslie Deedrick (*Irene Hohn)
*Helen Barkley
Dora Brooks (Howard Flisher)
Leonard Schleef
Gladys Hapgood (Jack Miller)
*Amber Paulin
Thelma Pixler (Cliff Armstrong)
Ruth McQueen (*Val Lambert)
Gladys McQueen (Dale Meyerdierch)
 
1925
 
**Dale Powell (Marjorie Preston)
*Blaine Brownlee (Virtress Davis)
**Lloyd (Bill) Mahnke (Lois Dearinger)
John Pease (Myra Seager)
Ralph Le Moine (Helen Blaine)
*Lela Paulin (Watson)
** Kenneth Walker (Ruby Dearinger)
Marie Woods (Donald Kilts)
*Forrest Denlinger (Esther Davis)
Marguerite Le Moine (Al Paulson)
1926
Frank Schleef
**Mildred Paulin (Everett Carver)
**Ruby Dearinger (Kenneth Walker)
Gladys Robeson (Raymond Murray)
Atha Sherwood (Fred Sibigtrath)
Dale Klingensmith
*Kenneth Weathers
Dora Carver (*George Mahrt)
Hazel Miller (Ed Johnson)
Vera Denlinger (Ralph Elser)
O.K. Barkley Jr. (Inez Fredenberg)
1927
Berry Campbell
Oliver Pixler (Dorothy Gardner)
Beryl Ramsden (Clarence Eischen)
Eda Denlinger (Paul Roepke)
Oma Fuller
*Alice Preston (*Willard Prestine)
Charlotte Preston (Walter Borgeson)
Dorothy Diller (*Almon Leonard)
Dorothy Carver (Frank Bryant)
Myra Allen
Merle Brooks (Ann Parington)
1928
Fern Baker (*Alfred Goodmanson)
Dorothy Barkley (Ab Hunter)
Rachel Keck (Brown) (Louie Miller)
Lillian Leesley (*Booth) (Verne Brownmiller)
Donald McQueen (Margaret Morton)
**Forrest Narn (Mildred Little)
**Wayne Brownlee (Charlotte Pease)
Eva Hollenbeck or Elizabeth Banning (Charles Bovies)
Marjorie Pease (Leo Farber)
Claire Denlinger (Ada Fixel)
Elenor Zike (Theron Mazon)
**Wayne Harrison (Elna Dearinger)
**Rex Klingensmith (Elma Nafe)
Theordore White (Joyce Fogleman)
Harold Robeson (Leno Shirley)
1929
Loren Carver (Erma McConnell)
**Theodore Clauson (*Iola Leesley)
*Lillian Dawson (DeWitt Stauffer)
Ruth Miller (Omar Soote)
Maruice Hodge (*Opal McConnell (Woods))
Lola Diller (*Robert Waterbury)(Walter Maas)
Mildred LeMoine (William Timmins)
Malcolm Powell (Lois Boman)
Corrine Yawman (F.V. Russell)
Marion Weathers
**married fellow alumni
*deceased

1921 - 1922 teachers

Teachers in 1921 - 1922
Miss Goldie Jackson, Miss Lucille Shalla, Miss Georgia Clark, Miss June Mason, Miss Lula Heaton, Miss Alta Baker
First year after consolidation

Grand Meadow Teachers, Custodians and School Board Members

1925-1926
Teachers:
J. L. Reuser, superintendent
B. H. Graeber, principal and coach
Ruth James
Ella Irwin, 1st & 2nd
Berniece Baker, 3rd & 4th
Winnifred Gresham, 5th & 6th
Gudrun Erickson, 7th & 8th
Custodian: Frank Edminster

1926-1927
Teachers:
J. L. Reuser, superintendent
A. C. Hoorneman, principal and coach
Betty Terhune
Berniece Baker
Ella Irwin, 1st & 2nd
Lois Ritchie, 3rd & 4th
Trula Smith, 5th & 6th
Emma Specht, 7th & 8th
1927-1928
Teachers:
B. H. Graeber, superintendent
Glenn Klingensmith, principal
Betty Terhune
Carol Gethman
Ella Irwin, 1st & 2nd
Mary Maynard, 3rd & 4th
Trula Smith, 5th & 6th
Dorothy McGraw, 5th & 6th
Lois Ritchie, 7th & 8th
Custodian: Frank Edminster
1928-1929
Teachers:
B. H. Graeber, superintendent
Glenn Klingensmith, principal
Leslie Deedrick, coach
Wanda Livingston
Ruth Paulin
Ella Irwin, 1st & 2nd
Luella Smith, 3rd & 4th
Helen Barkley, 5th & 6th
Lois Ritchie, 7th & 8th
Custodian: Frank Edminster
grand meadow - christian
Superintendent Christian
grand meadow teachers
Berniece Baker, Winifred Gresham,
 Gudrun Erickson
grand meadow
B. H. Graeber, Ruth James, J. L. Reuser

grand meadow

Miss Emma Specht
School Board Members:
H. U. Klingensmith, 1920-1922 & 1927
F. D. Harvey, 1920-1921
A. H. Nafe, 1920-1928
LeRoy Pease, 1920-192
Albert Keck, 1920-1923
Willis Carver, 1920-1926, (as treas. 1931-1937)
T. J. Leesley, 1920-1923
O.K. Barkley, (as sec. 1921-1931) 1932-1935
A. H. Denlinger, 1922-1925
Thomas Garrod, 1922-1923
Melvin Dearinger, 1923-1925
Ralph Robeson, 1923-1935
Stewart Dawson, 1925-1926
Forrest Hiller, 1925-1928
Ellis Diller, 1926-1932
Warren Baker, 1926-1932 (treas 1937-1960)
Guy Pixler, 1926-1933
Thos White, 1927-1931
Mrs. A. H. Nafe, 1928-1931
Ralph Allen, 1929-1931




Return to School Index

Return to Home Page