High School in 1908
SPIRIT LAKE HIGH SCHOOL GRADUATES
1890-1914
From Spirit Lake Beacon May 27
1915
*Deceased
Class of 1890
Edwin Dodge
Edna Poland
*Fred Riley
Emma Owen
Class of 1892
Eda Flemming
H.S. Abbott
Robert Rare
Class of 1894
Lottie Chisholm
*Lillie Dare
Class of 1896
*Elwin Chesnut
Class of 1897
Ethel Stair
George K. Abbott
Maud Brush
Claudia Beebe
W. Arthur Reynolds
*Persis Schuneman
Mamie Everett
Maud Kepner
Len W. Owen
Roy K. Blazer
Lydia Arp
Rae Farnham
Class of 1898
Forest Owen
*George Flemming
Rose Peck
Elihu Ellis
Class of 1899
Charles Stoaks
Prudence Weston
Marsdon Weston
Mary Doughty
Class of 1900
Clarence Mills
Earl Farr
Jeanette Magill
Mabel Reeves
Frank Abbott
Joe Hayward
Nellie Anderson
Myrtle Magill
Anna Stone
Class of 1901
Harry E. Narey
Olive Stone
*Lyle Brownell
Mary Louise Funk
Freda Holcomb
Lenora Dare
*Fay Reigard
Glenn Lyman
Lura Keiser
Edith Stone
Esther Bergman
Lulu Taylor
Class of 1902
Pearl Wylder
Lou Betts
Addie Betts
Peter Bjorneson
Dell Mills
Madge Ruckenbrod
Roy Roblin
Class of 1904
Charles S. Arthur
Jennie Lemon
Don Carlton
Lettie Condiff
Hattie Smith
Beulah Greattrax
Roland Ellis
Clare Brownell
Clyde Lemon
Lottie Mills
Charles Hoffert
Class of 1905
Rene Morris
Lalive Drownell
Ray C. Gruhlke
Madge Merryfield
Edna Everett
Ethel Smith
Charles H. Arthur
Class of 1906
Floyd Price
Grace LaBrant
Lloyd Price
Mabel Cother
Ross Davis
Class of 1907
Edna Arthur
Bessie Nefzger
Myrtle Cother
Joe Arthur
Roy Arthur
Wilma Hayward
Effie Stillwell
Eva Webb
Olive Webb
Ben Funk
Leotine Sperbeck
CLASS PICTURE
Class of 1908
Homer Ankeney
Eunice Smith
Bessie Smith
Frances Carlton
Elizabeth Stapleton
Belle Greattrax
John Dahl
Harry Taylor
Francis Johnson
Carrie Folsom
Jessie Reeves
Class of 1909
Charles Yarnes
Eunice Smith
Bessie Smith
Ray Lynn
Estella Webb
Harry Davis
Maude Miller
Mary Ferguson
Cleo Gray
Mabel Spong
Jessie Mitchell
Hays McFarland
REUNION IN 1983
Stella Albert Obit
Class of 1910
Irving Brawford
Mary McFarland
Nellie Lee
Myrtle Price
Class of 1911
Eva Ankeney
Mary Price
Ruth Merryfield
Will Ankeney
Gwendolen Schultz
Mott Miller
Grace Critchett
George Becker
Lena Schneidawind
Hazel Lee
Vina Clasey
Ruth Smith
Harry Miller
Dorothy Funk
Vern Sully
Dorothy Funk
Class of 1912
Bessie Baldy
Vivian Hamilton
Alvina Olson
Grace Baldy
Daisy DeWitt
Carl Parsons
Lou Rohlin
Doris Dexheimer
Hope Sherk
Orville Parsons
Leda Terwilliger
REUNION IN 1955
Class of 1913
Gladys Ball
Virginia Price
Estella Fitzgibbons
Lillian Cousins
Charlie White
Ella Hafer
Burl Ellis
Pliny Davis
Ruth Peck
Verna Gray
Olive Drummond
Jennie Reed
Eva Osmundson
Grace Yarnes
Class of 1914
Leafie Ash
Dorothy Sherk
Thora Hinshaw
Charles Bordwell
Oliver Sarazine
Eva Phippen
Lauree Buck
Ben Van Steenburg
Dorothy Lewis
Guy Carlton
Neva Bixby
Francis Resch
Ethel Lynn
Faith Buck
Genevieve Thompson
Minnie Hunt
Esther Carlton
John Webb
Back to Spirit Lake School Page
Dickinson County Genealogy-IAGenWeb