High School in 1908

SPIRIT LAKE HIGH SCHOOL GRADUATES

1890-1914


From Spirit Lake Beacon May 27, 1915

*Deceased


Class of 1890

Edwin Dodge, Edna Poland
*Fred Riley, Emma Owen


Class of 1892

Eda Flemming, H.S. Abbott
Robert Rare


Class of 1894

Lottie Chisholm
*Lillie Dare


Class of 1896

*Elwin Chesnut


Class of 1897

Ethel Stair, George K. Abbott, Maud Brush
Claudia Beebe, W. Arthur Reynolds, *Persis Schuneman
Mamie Everett, Maud Kepner, Len W. Owen
Roy K. Blazer, Lydia Arp, Rae Farnham


Class of 1898

Forest Owen, *George Flemming
Rose Peck, Elihu Ellis


Class of 1899

Charles Stoaks, Prudence Weston
Marsdon Weston, Mary Doughty


Class of 1900

Clarence Mills, Earl Farr, Jeanette Magill
Mabel Reeves, Frank Abbott, Joe Hayward
Nellie Anderson, Myrtle Magill, Anna Stone


Class of 1901

Harry E. Narey, Olive Stone, *Lyle Brownell
Mary Louise Funk, Freda Holcomb, Lenora Dare
*Fay Reigard, Glenn Lyman, Lura Keiser
Edith Stone, Esther Bergman, Lulu Taylor


Class of 1902

Pearl Wylder, Lou Betts, Addie Betts
Peter Bjorneson, Dell Mills
Madge Ruckenbrod, Roy Roblin


Class of 1904

Charles S. Arthur, Jennie Lemon, Don Carlton
Lettie Condiff, Hattie Smith, Beulah Greattrax
Roland Ellis, Clare Brownell, Clyde Lemon
Lottie Mills, Charles Hoffert


Class of 1905

Rene Morris, Lalive Drownell, Ray C. Gruhlke
Madge Merryfield, Edna Everett
Ethel Smith, Charles H. Arthur


Class of 1906

Floyd Price, Grace LaBrant, Lloyd Price
Mabel Cother, Ross Davis


Class of 1907

Edna Arthur, Bessie Nefzger, Myrtle Cother
Joe Arthur, Roy Arthur, Wilma Hayward
Effie Stillwell, Eva Webb, Olive Webb
Ben Funk, Leotine Sperbeck

CLASS PICTURE


Class of 1908

Homer Ankeney, Eunice Smith, Bessie Smith
Frances Carlton, Elizabeth Stapleton, Belle Greattrax
John Dahl, Harry Taylor, Francis Johnson
Carrie Folsom, Jessie Reeves


Class of 1909

Charles Yarnes, Eunice Smith, Bessie Smith,
Ray Lynn, Estella Webb, Harry Davis,
Maude Miller, Mary Ferguson, Cleo Gray,
Mabel Spong, Jessie Mitchell, Hays McFarland

REUNION IN 1983

Stella Albert Obit


Class of 1910

Irving Brawford, Mary McFarland
Nellie Lee, Myrtle Price


Class of 1911

Eva Ankeney, Mary Price, Ruth Merryfield
Will Ankeney, Gwendolen Schultz, Mott Miller
Grace Critchett, George Becker, Lena Schneidawind
Hazel Lee, Vina Clasey, Ruth Smith, Harry Miller
Dorothy Funk, Vern Sully, Dorothy Funk


Class of 1912

Bessie Baldy, Vivian Hamilton, Alvina Olson
Grace Baldy, Daisy DeWitt, Carl Parsons
Lou Rohlin, Doris Dexheimer, Hope Sherk
Orville Parsons, Leda Terwilliger

REUNION IN 1955


Class of 1913

Gladys Ball, Virginia Price, Estella Fitzgibbons
Lillian Cousins, Charlie White, Ella Hafer
Burl Ellis, Pliny Davis, Ruth Peck
Verna Gray, Olive Drummond, Jennie Reed
Eva Osmundson, Grace Yarnes


Class of 1914

Leafie Ash, Dorothy Sherk, Thora Hinshaw
Charles Bordwell, Oliver Sarazine, Eva Phippen
Lauree Buck, Ben Van Steenburg, Dorothy Lewis
Guy Carlton, Neva Bixby, Francis Resch,
Ethel Lynn, Faith Buck, Genevieve Thompson,
Minnie Hunt, Esther Carlton, John Webb


Back to Spirit Lake School Page

Dickinson County Genealogy-IAGenWeb